HOME   O NÁS   O PLEMENI   NOVINKY   NAŠI PSI   ŠTĚŇÁTKA   ODCHOVY   GALERIE   VIDEA   ODKAZY   KONTAKT

Australský ovčák je naprosto neuvěřitelné plemeno v tom nejlepším slova smyslu. Když jsem uvažovala o vhodném aktivním plemeni, procházela jsem časopisy, knihy a internet, narazila jsem na plemeno AUO. Velmi se mi líbil popis plemene – akční, vytrvalé, učenlivé….
Na řadu přišla druhá fáze a to setkání s majiteli tohoto plemene a jejich miláčky. Naprosto mě uchvátili pro svou povahu a drive.

Australský ovčák nebyl mým prvním psem, ale když se dnes podívám na svou Connie musím říct, že mě dobře vyškolila. :-) Úvaha, že naše malá milá kulička nepotřebuje tak pevné mantinely jako AST byla chybná. Con velmi rychle pochopila, jaká jsou pravidla a jak si je může upravit k obrazu svému. I po 6 letech mě stále překvapuje a udivuje, jak je oddaná, ochotná pro mne udělat všechno co máme chuť zkusit nebo se naučit. Vyzkoušeli jsme mnoho psích sportů, ale na prvním místě pro nás nakonec zůstalo agility. Věnovali jsme se poslušnosti, agility, pasení, zkoušeli jsme coursing, stopy, obrany. Vše dělá s chutí a elánem někdy až moc. V žádném případě nemůžu říct, že by byla tichá. Jak ona tak Mia v návalu „radosti“ štěkají jak o život a tak nás na různých akcích není vidět, ale rozhodně je nás slyšet. Obě jsou super hlídači a Con je o něco více majetnická než Mia. Když už jsem zmínila i Miu její naprosto největší vášní je jídlo a hry jak se k němu dostat. Nepřestává mě udivovat svou vynalézavostí, co je pro ostatní nemožné je pro ni jen otázkou času. Je schopná se naučit cokoliv nebo vymýšlet naprosté novinky a inovace povelů, aby nějaký ten pamlsek dostala.

Bohužel o tomto plemeni nebyla vydána žádná kniha, ale pokud jste dobře jazykově vybaveni v zahraničí je nespočet knih a článků, kde se můžete dozvědět více jak o povaze, standardu tak i zdraví.

Z knih bych zmínila All About Aussies: The Australian Shepherd From A To Z od autorky Jeanne Joy Hartnagle-Taylor.

Standard v českém jazyce
Standard ASCA

O zdraví více
ZDE

Nezbývá než dodat, že každý majitel australáčků se s Vámi rád o své zkušenosti a zážitky podělí. Jak jednou podlehnete jejich kouzlu nezůstane u jednoho ausíka. :-)